20.10.2023

Прокурори на захисті державних інтересів: Столична прокуратура повертає гідроспоруди вздовж річки Дніпро у власність громади

                         

Коментують: речниця Київської міської прокуратури Надія Максимець, прокурор Подільської окружної прокуратури міста Києва Анастасія Яремчук, начальник управління представництва інтересів держави в суді Київської міської прокуратури Лариса Лядецька.
 
Наприкінці вересня 2021 року в медіа набула широкого розголосу ситуація щодо реєстрації за фізичною та юридичною особами майнових прав і права власності на низку гідротехнічних споруд . Йдеться про причали та дамби, які розташовані уздовж парку «Наталка», на півострові «Собаче гирло», на острові «Оболонський» та в межах прибережних смуг інших водних об’єктів столиці.
 
У ході реалізації конституційної функції щодо представництва інтересів держави прокуратура встановила, що фізична особа «на праві зберігання» зареєструвала майнові права на ряд гідротехнічних споруд загальною площею майже 150 тис кв м. Право власності на них в силу вимог закону може бути набуте виключно Київською міською радою.
 
При цьому, майнові права на частину гідроспоруд за договором купівлі-продажу фізична особа відчужила на користь товариства, засновником та кінцевим бенефіціарним власником якого є у тому числі ця ж особа.
 
Зокрема, недобросовісним юристом-бізнесменом зареєстровано та продано майнові права на гідроспоруду площею майже 143 тис кв м на острові «Оболонський» у місті Києві, яка фактично є площею самого острова – 14,2982 га.
 
Слід зазначити, що місцева влада планує створити на острові комплексну пам’ятку природи місцевого значення – «Острів Оболонський». З 2020 року за кошти меценатів та Метрополії Великого Парижа на острів зводиться пішохідний міст та облаштовується зона відпочинку для гостей та мешканців столиці.
 
Також спритними ділками незаконно зареєстровано речові права на причал площею понад 4 000 кв м вздовж парку «Наталка» та Оболонської набережної у місті Києві, берегоукріплення вздовж коси півострова – «Собаче гирло» площею понад 44 га, а також на інші гідротехнічні споруди в межах прибережних смуг водних об’єктів у Дарницькому, Деснянському та Оболонському районах столиці.
 
Наявність реєстрації права власності на ці гідротехнічні споруди фактично надавала недобросовісним особам можливість набути майнові права на земельні ділянки територіальної громади міста Києва та розпоряджатись ними на власний розсуд.
 
При цьому, законодавством обмежено право щодо набуття фізичними та юридичними особами права власності на землі водного фонду. До них відносяться землі, зайняті островами, прибережними захисними смугами, гідротехнічними спорудами, забудова таких земель заборонена.
 
Реагуючи на виявлені порушення законодавства та захищаючи інтереси територіальної громади, органами столичної прокуратури у 2022 році до судів подано 7 позовів, спрямованих на поновлення державних інтересів та скасування незаконної реєстрації майнових прав на гідроспоруди загальною площею майже 150 тис кв м.
 
Прокурори у цих справах займали послідовну та активну позицію. Суди повно, всебічно дослідили усі обставини справ, надали їм ґрунтовну оцінку та постановили рішення про задоволення цих позовів. 
 
Наразі Київською міською прокуратурою забезпечено виконання 5 судових рішень та скасовано незаконні реєстрації майнових права та прав власності на гідроспоруди за приватними особами. Виконання ще 2 судових рішень на даний час триває.
 
Пресслужба Київської міської прокуратури

кількість переглядів: 755